
Karin Rehnqvist får 2022 års Taubestipendium, en utmärkelse som årligen delas ut av Tidningen Vi.
Motiveringen lyder:
”I ständig dialog med samtiden skapar hennes tonkonst, ofta i möten med ord, något utöver text och musik: ett angeläget nu.
Stipendiet ges för ”sångbar dikt, eller tonsättning av dikter”, enligt en formulering från Evert Taube själv, som var flitig medarbetare i Vi på 50- och 60-talen. Prissumman är 50,000 kronor.
Egen ton
Karin Rehnqvist har i sin produktion hittat en helt egen ton, där modern konstmusik samsas med urgamla folkmusiktraditioner, inte minst kulning, som det heter i pressmeddelandet.
Några av hennes mest kända verk är Hymn som specialskrevs till kronprinsessan Victorias och Daniel Westlings bröllop, körstycket Var inte rädd för mörkret samt klimatoratoriet Silent Earth (uruppförande i Concertgebouw, Amsterdam januari 2022 och Sverigepremiär under Östersjöfestivalen, augusti 2022).
Närmast är hon aktuell med operan ”Strandad” – med libretto av Kerstin Perski – som har urpremiär på Kungliga Operan i Stockholm den 19 november.
Oväntat pris
Om att få en utmärkelse i Taubes namn säger hon:
– Jag blev verkligen jätteglad. Det var oväntat med pris från annat håll än det vanliga när tonsättare premieras. Jag har sjungit massor av Taube, särskilt i kör. Det växte jag upp med, och hemma med vänner är ju allsång med Evert oslagbart: ”Det brinner i martallens topp”.
Taubestipendiet instiftades 1960 av Tidningen Vi och Evert Taube. Det är den enda utmärkelse i Taubes namn där skalden själv deltagit i instiftandet och formulerat statuterna.
Bland de senast årens stipendiater finns Sofia Jannok, Jason ”Timbuktu” Diakité, Annika Norlin, Emil Jensen och CajsaStina Åkerström.